Физикална терапияКинезитерапия Основен метод в комплексната рехабилитация на децата с ЦП във всички възрасти. Най-голям ефект се наблюдава при започването й още в периода на новороденото и кърмаческа възраст. По Войта (рефлексно стимулирана локомоция) рефлекторно стимулиране на заложения в мозъка на новороденото двигателен модел, като бебето се поставя в определена позиция (по гръб, по корем , страничен лег и други), като чрез насоченото стимулиране на определени ключови точки се генерират локални и отдалечени двигателни отговори, чиято съвокупност определя моделите на локомоция.
По Бобат (невро-развойно лечение) отключване на двигателни модели чрез специфичен начин на държане ("handling") насочен към ключови зони - глава, раменен и тазов пояс, увеличаване повтаряемостта на отключeните движения, насочено към тяхното автоматизиране и стимулиране на самоинициирането им.
Сензорно-интеграциона терапия насочена към опознаване на схемата на тялото и ориентацията му в пространството с последващо инициране на нови позиции и придвижване в пространството
Аналитична кинезитерапия насочено трениране на мускули и мускулни групи за сила и издържливост от пози облекчени от гравитация, срещу гравитация или срещу съпротивление. Пасивна кинезитерапия - стречинг, локални вибрации
Електростимулации - Прилагат се локално на релативно отслабените мускули, антагонисти на спастичните, като при индикации лечението може да се приложи още в кърмаческа възраст. Формата и продължителността на импулсите се прилагат в зависимост от формата на парезата/парализата (периферен или централен двигателен неврон) и моторните възможности на детето и степента на мускулния хипертонус.
Електрофореза - Прилага се на кърмачета и деца с увреждания на периферна нервна система (акушерка пареза, лицева пареза). Прилага се задължително преди електростимулации, ако са предписани такива. Електрофорезата се прави с Nivalin, Dibazol и други медикаменти, като се прилагат се на курсове, етапно в зависимост от тежестта на парезата и наличния моторен дефицит.
Магнитотерапия
Термотерапия Топлолечение топлотерапията има бавен и продължителен миорелаксиращ ефект. Топлинни апликации с парафин, гел се прилагат при деца над 2 годишна възраст със спастично повишен мускулен тонус.
Студолечение (криотерапия) има бърз и краткотраен ефект върху повишения мускулен тонус. Студовите апликации са със: гел, студен въздух, или крио-глава (достига до температура -5 градуса по Целзий).
Механотерапия - насочена към волево активиране на различни мускулни групи и вериги, за сила и издържливост.
Екстракорпорална ударно-вълнова терапия Вибрации на Цяло Тяло - статично стимулиране на мускулна сила и издържливост |
|
|||||||